TravelGuide.cz13273 zařízení 3112 turistických tipů v Čechách a na Slovensku

Zaregistrovat nové zařízení

Moravská gobelínová manufaktura

  • Typ zajímavosti: Muzea a technické památky Muzea a technické památky
  • Adresa: Husova 364/4, 757 01 Valašské Meziříčí
  • Telefon: +420 571 612 641
  • Web: www.gobelin.cz
  • E-mail: gobelin@gobelin.cz

GPS: 49°28'10.114", 17°58'5.516"

V Moravské gobelínové manufaktuře (MGM) se již více než sto let (založeno 1898) věnujeme ručnímu tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapiserií. S padesátiletou tradicí odborně restaurujeme a čistíme i historické textilie.

MGM umožňuje skupinám návštěvníků nahlédnout do svých dílen. Při exkurzi mají návštěvníci možnost prohlédnout si tkalcovské vybavení z přelomu 19. a 20. století (tkalcovské stavy, postřihovačku, přadenovačku, skačku), na kterém dodnes pracují zkušené tkadleny a vazačky.

V kobercové dílně je možno vidět, jak se řeže barvená vlna než z ní může začít vznikat koberec, jakým způsobem se váží kobercové uzlíky, k čemu slouží člunek a jak se přenáší vzor z výtvarného návrhu do právě vznikající ručně vázané tapiserie.

Gobelínová dílna přiblíží návštěvníkům jak pracně vzniká klasický gobelín technikou, která se nemění již více než 2000 let. Dozví se zde, co je to pauza, proč je možno vidět gobelín teprve až když je celý hotový a k čemu slouží při tkaní gobelínů vidlička.

Vyjímečná je příležitost sledovat při práci odborné restaurátorky, které se s nesmírnou pečlivostí a zručností podílejí na zachování historických gobelínů dalším generacím.

Rozšířili jsme výstavní expozici gobelínů a koberců. V současné době je možnost shlédnout cykly tapiserií Česká cesta, Slova, Sladké zboží a realizace od autorů: Karel Malich, Michal Rittstein, Ivan Komárek, Margita Titlová, Zorka Ságlová, Ivan Ouhel, Milan Grygar, Ivan Chatrný, Jiří Valoch a další. Jsou zde instalovaná i díla vzniklá v období před druhou světovou válkou od autorů: Rudolf Schlattauer, Jaro Kučera, Hanuš Schweiger, Eduard Milén, Jožka Baruch, prof.Nožička, arch. Josef Místecký, Ladislav Sutnar.

Exkurze pořádáme pro skupiny minimálně deseti návštěvníků a je nutno se na ně objednat nejpozději tři pracovní dny předem (vstupné 40,-Kč za osobu). Při nižším počtu návštěvníků je cena za skupinu 400,- Kč. Vstup do galerie bez výkladu a shlédnutí provozu je možný i pro jednotlivce, poplatek je 40,- Kč/os.

Otevřeno:

po - pá, exkurze je možná po telefonické domluvě

Fotografie:

V oblasti do 30 km jsem nalezl 30 ubytovacích zařízení v těchto obcích:

Naše další projekty