TravelGuide.cz13279 zařízení 3112 turistických tipů v Čechách a na Slovensku

Zaregistrovat nové zařízení

Zoo a safari Dvůr Králové

GPS: 50°25'58.8", 15°47'53.16"

Areál je rozdělen na celoročně otevřenou zoo a sezónní safari. Zvířata jsou chována v unikátních expozicích, která připomínají jejich původní prostředí. K vidění je les tygrů, savana gepardů, tropická řeka i korálový útes, ptačí a vodní svět, v pravidelných časech se odehrává drezúra slonů, krmení šelem a velkých tropických ryb aj.


Text: © www.zoodk.cz

Fotografie:

Jedem do Afriky!

ZOO Dvůr Králové je ideální alternativou pro všechny, kdož by rádi zavítali na africké safari, ale na dovolenou v Keni jim nezbývá čas (nebo peníze nebo obojí :)). Proslulá královédvorská ZOO se nachází v podhůří Krkonoš asi pětadvacet kilometrů severně od Hradce Králové.

Není s podivem, že ZOO Dvůr Králové patří mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější v Česku. Vstupné zahrnuje nejen „běžnou“ prohlídku zvířat, nýbrž je zároveň i pozvánkou na oblíbené safari, které zde funguje už od roku 1989. Na ploše sedmadvacet hektarů se prohání přes sto kopytníků; uvidíte zebry, antilopy i pakoně. Společnost jim dělají pelikáni a kormoráni a když se sem vydáte večer, zavezou vás i do chovné stanice gepardů. Safari je otevřeno v letní sezóně. Trasu, dlouhou asi čtyři kilometry, absolvujete v dvoupatrovém Safaribusu. Návštěva safari je doprovázena výkladem průvodce a trvá asi dvacet minut.

„Nejafričtější“ v Evropě

Máte-li slabost pro africkou divočinu a milujete vyprahlé scenérie s rudým kotoučem na obzoru a kýčovitým stínem akácie v popředí, pak se vám bude v královédvorské zoologické zahradě dozajista líbit. Tato ZOO se může chlubit největší kolekcí afrických zvířat v Evropě.

Prohlídka zoologické zahrady zahrnuje kromě zmíněného safari také několik pavilonů, z nichž nejzajímavější jsou asi Vodní světy, kde se dostanete pod hladinu a poznáte zvířenu tropického pralesa. Samostatný pavilon má také vzácná okapi. Dvůr Králové je jediná ZOO ve střední Evropě, která se může tímto druhem pochlubit. Dětem se bude líbit v pavilonu lvíčků a opic; rodiče zase ocení fakt, že prohlídkové trasy lemují lavičky a stánky s občerstvením :) Otevřeno je celoročně a po celém areálu zoologické zahrady je vybudován bezbariérový přístup.

Na skok do prehistorie

V královédvorské ZOO vás africká divočina neobklopuje úplně všude. Když se kolem zrovna nerozprostírá pustá savana, patrně narazíte na přerostlé kapradiny a přesličky. Vítejte ve světě dinosaurů – expozici pravěku! Zdejší výstava čtyřiaosmdesáti realistických pravěkých obrazů Zdeňka Buriana je od devadesátých let titulována za národní kulturní památku. Pokud vám 2D pravěká monstra nebudou stačit, vydejte se do navazujících prostor v královédvorském letohrádku. Dávno vyhynulí dinosauři tu ožili ve fantastické modely, které nahánějí strach dětem i dospělým. Expozice je přístupná celoročně.

Za branami ZOO

Váš výlet nemusí skončit návštěvou zoologické zahrady. Město Dvůr Králové nad Labem má bohatou historii, která zde zanechala mnoho cenných památek, jež ocení především milovníci architektury. Z opevnění, které začalo vznikat už koncem 13. století, se zachovaly jen fragmenty, zato krásná renesanční radnice stojí bez chybky. Latinský nápis na zdi praví: „Tento dům nenávidí špatnost, miluje mír, trestá zločiny, zachovává práva, ctí šlechetné.“ Do Dvora Králové se vyplatí zajet na tradiční akce, mezi něž patří například hudební svátky zdejšího rodáka Rudolfa Antonína Dvorského, Královédvorský okruh či soutěž amatérského filmu pro děti Juniorfilm. Okolí nabízí jak výlety za kulturou, tak přírodou příroda. Vaší návštěvy se už nemůže dočkat hospitál Kuks, pevnostní město Josefov, přírodní galerie Braunův Betlém i Rýchorský prales ;)
Text: © Michaela „Mysha“ Košťálová (www.myshaweb.cz)

V oblasti do 30 km jsem nalezl 37 ubytovacích zařízení v těchto obcích:

Naše další projekty